Ze silážní jámy pohodlná stáj

Moderní ustájení pro skot o rozloze 800 metrů čtverečních se od listopadu 2012 nachází v obci Skály u Rýmařova. Společnost Horymas přistupuje ke správě svých nemovitostí s rozmyslem dobrého hospodáře. Snaží se dát nevyužívaným stavbám nové poslání. Nová stáj vznikla z nevyužívané silážní jámy o rozměrech 20,5 x 40,5 metrů. Oblouková konstrukce střechy je umístěna půl metru nad stávajícími betonovými panely, jež tvořily základ silážní jámy. Boční stěny haly jsou tedy pouze 0,5 metrů vysoké, kryté hnědým opláštěním.

Vzhledem k tvaru střechy je stáj velmi vzdušná, a díky bílé odolné textilii použité na opláštění střechy také světlá. Zastřešení splňuje nejnáročnější požadavky na sněhové zatížení, neboť Rýmařovsko patří v tomto ohledu k extrémě zatíženým lokalitám (skupina 7).    Zimoviště pro skot je dovybaveno krmným stolem, jejž zaměstnanci zemědělské společnosti sami vyrobili, což potvrzuje maximální snahu o efektivitu investic.

Volba montované konstrukce zastřešující silážní jámu patří k ekonomicky výhodným řešením. Porovnáme-li odhad nákladů na opravu zchátralých kravínů, je patrné, že zastřešení silážní jámy a její uzpůsobení pro ustájení hospodářských zvířat vyjde zhruba na třetinu.


Příspěvek byl publikován v rubrice Zemědělské haly. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.