Zájem o kryté jízdárny v České republice roste

Už jste to určitě několikrát slyšeli. Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. Ale ouha, co když není pro vyjížďku ideální počasí? Vždyť vaše koně pravidelný pohyb opravdu potřebují. V tomto případě je vhodnou variantou trénink v jízdárně. Tato možnost není žádnou novinkou, využívali ji už naši předci.

Historie jízdáren

Jízdárny se stavěly blízko šlechtických sídel již před staletími. Například na Pražském hradu stála první jízdárna už v roce 1572. Dnes v barokně přestavěné budově naleznete při troše štěstí koně na plátnech významných malířů, ale přesto si lze snadno přestavit, jak v objektu dlouhém 92 metrů a 40 metrů širokém se přes překážky přenáší nádherní hřebci. Koňům, které rod Lichtenštejnů choval na zámku v Lednici na Moravě, bychom snad mohli i závidět. Ti žili ve stájích s mramorovými žleby a dřevěnou podestýlkou. Dokonce měli k dispozici bazén. A jezdci? Ti samozřejmě mohli rajtovat jak na rozsáhlém panství, tak v kryté jízdárně.

Jízdárny dnes

V současné době, kdy počet chovaných koní od roku 1996 postupně vzrůstá, vzniká poptávka po tréninkových jezdeckých halách. Není se čemu divit, jelikož podle nejaktuálnějších čísel Českého statistického úřadu bylo u nás zaevidováno necelých 74 tisíc koní. A těch s registrovaným původem je podle Leopolda Jelínka z Asociace svazů chovatelů koní přes 42 tisíc. Většina z nich někde trénovat musí, což vysvětluje zájem o stavbu nových jezdeckých hal.

Moderní jízdárny mohou mít řadu podob a splňují mnohé funkce. Mnozí chovatelé si oblíbili tréninky v lehkých montovaných halách krytých speciálním pláštěm, který propouští dostatek denního světa. Oceňují, že jsou chráněni před nepřízní počasí a při tom mají množství čerstvého vzduchu, neboť tyto montované jízdárny mohou být až 50 metrů široké, bez toho aniž by byly uprostřed prostoru nevhodné podpěry. Taková jízdárna je tedy širší, prostornější a vzdušnější než ta, kde kdysi jezdili naši panovníci. Přesto lehká montovaná konstrukce jízdárny může skrývat vybavení, které si nezadá s komfortem pro koně Lichtenštejnů. Záleží jen na investorovi.

K nejběžnější výbavě současných jezdeckých hal patří lambríny, odvětrávací okna, umělé osvětlení nebo tribuny pro diváky a zázemí pro jezdce. Montované haly vyřeší i otázky spojené s ustájením koní, či nutnými sklady například sena.


Příspěvek byl publikován v rubrice Jezdecké haly - jízdárny se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.