Letadel rychle přibývá, hangáry jsou stále žádanější

Počet letadel v České republice rok od roku stoupá. V současné době eviduje Úřad pro civilní letectví 2214 letadel, které se dělí do sedmi skupin podle druhů. Během tří let jich přibyly necelé čtyři stovky. Tempo pořizování civilních letadel se za posledních šest let zdvojnásobilo.

Podle Jitky Procházkové z Úřadu pro civilní letectví, který spravuje Letecký rejstřík, je v jeho evidenci například 115 vrtulníků. Ovšem nejpočetnější skupinou jsou letouny. Těch je registrovaných 974. Další početnou kategorii tvoří kluzáky, jichž je jen o 145 méně. Ovšem v okamžiku, kdy mezi kluzáky započítáme i ty motorové, zjistíme, že letounů je nakonec o čtyřicet dva méně.

Více letadel = více hangárů

Se zvyšujícím se počtem letadel v České republice vzniká potřeba dané stroje adekvátně hangárovat. Naše společnost vyrábí hangáry pro veřejná i neveřejná letiště. Můžeme se dokonce pochlubit tím, že pod hangárem s montovanou konstrukcí „parkuje“ vládní airbus na letišti ve Kbelích nebo v dalším opravují spojenečtí vojáci vrtulníky v Afghánistánu.

Montované hangáry a jejich výhody

Stavba hangáru v podobě lehké montované haly má nesporné výhody. Jednak se dá libovolně uzpůsobit dle požadavků provozovatele letiště či majitele letadla. Vlastníci vrtulníků zase ocení, že prostorný hangár se širokým vstupním otvorem umožňuje zastřešení helikoptéry bez složení listů rotoru. To je bezesporu natolik významná výhoda například pro pohotovou přípravu k letu, že jistě stojí přinejmenším za zvážení.

Více než polovinu letišť u nás provozují aerokluby. Tyto společnosti se obvykle snaží svá letiště zkvalitnit. Výstavba nových moderních hangárů již nyní není tak náročná. Hangár v podobě montované haly se dá vybudovat přímo na letištní ploše s tím, že je v podstatě stavbou mobilní. Snadno se montuje a poté i demontuje v případě, že vznikne potřeba jej přesunout na jiné místo dané letištní plochy či dokonce na zcela jiné letiště.

Stavební povolení a financování hangárů

Dobrou zprávou pro ty, kdo se obávají leckdy složitých jednání se stavebními úřady, je fakt, že pro výstavbu montovaného hangáru menšího než tisíc metrů čtverečních není potřeba stavební povolení. Montované haly jako hangáry se stávají čím dál oblíbenější jednak kvůli ceně, ale především díky rychlosti stavby. Vrátíme-li se ještě k financování, některým zájemcům přijde vhod možnost leasingu.

Media

Montované hangáry POLAK CZ zaujaly časopis Letectví a Kosmonautika, přečtěte si článek, který v tomto známém časopise vyšel:

Mobilní hangáry v AČR - článek str. 1.Mobilní hangáry v AČR - článek str. 2.


Příspěvek byl publikován v rubrice Hangáry se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.