Montované haly bezpečně odolají vysokému sněhovému zatížení

Montované haly jsou jedním z nejvýhodnějších řešení pro zastřešení nejrůznějších prostorů. Investoři oceňují jak jejich nízkou pořizovací cenu a následně i optimální provozní náklady, ale především jejich vlastnosti. Přestože konstrukce montovaných hal jsou někdy označované také jako lehké, jsou vysoce odolné. Vlastnosti konstrukcí a opláštění lehkých montovaných hal jsou obzvlášť důležité v našich klimatických podmínkách. Musí odolat jak intenzivnímu slunečnímu záření v létě, tak sněhovému zatížení v zimních měsících stejně jako silným větrům.

Sníh vs. montované haly

Montované objekty sloužící jako výrobní haly, jezdecké haly nebo nejrůznější sportovní zařízení kryje plachta, kterou silný vítr neodfoukne. Konstrukce montované haly se nezhroutí pod tíhou sněhu, neboť se s ním počítá. Statici přesně nastavují parametry každé jednotlivé montované haly podle dané lokality. Česká republika je totiž od roku 2006 rozdělena na osm sněhových oblastí, a to podle normy ČSN. Většina území státu spadá do první až čtvrté oblasti, kde střechy musí vydržet tíhu sněhu od 70 kilogramů na 1 m2 do 200 kg/m2 . Konstruktéři výrobních hal, skladů, jezdeckých hal i sportovních hal však navrhují odolné konstrukce montovaných hal, které musí splnit normy i pro osmou oblast sněhového zatížení. Zde určuje zatížení sněhem příslušný hydrometeorologický ústav. Počítat ale musí zcela jistě se sněhovým zatížením konstrukce a opláštění montované haly vyšším než je 480 kg/m2.

Vítr vs. montované haly

Další hledisko, které výrobce montovaných hal musí zohlednit, je vítr. Podobně jako existuje rozdělení území ČR na sněhové oblasti, lze charakterizovat místa v republice podle větrnosti. Mapa větrných oblastí počítá s pěti stupni, kdy první začíná na 22,5 m/s a pátý na 36 m/s. Nezávislý statik pak pro navržení montované haly rozhodne, že do dané lokality (sněhová oblast X, větrná oblast Y) se hodí výrobní hala, jezdecká hala či sklad v určitém provedení. Ty nejodolnější montované haly bezpečně vydrží i ve větru dosahujícího v nárazech až rychlosti 190 km/h.


Příspěvek byl publikován v rubrice Montované haly se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.